«تبریک! شما برنده یک اتومبیل مدل فلان شدی. فقط عدد 1 را به این شماره بفرست!» کافیست 1 را بفرستید تا خود را بیچاره کرده و به لیست پیامک‌هایی که بدون رضایت برایتان ارسال می‌شود اضافه کنید!
سالهاست اپراتورهای کشور بدون کسب اجازه از مشترکان اقدام به ارسال پیامک های تبلیغاتی می‌کنند و این در حالی است که ضرورت دارد از مشترکان برای ارسال این گونه پیامک ها کسب تکلیف شود؛ چراکه براساس قانون می توان این برداشت را داشت که بدون اجازه فرد برخی شرکت ها با کمک اپراتور ها به حریم شخصی مردم ورود پیدا کرده اند.
در سال 90 مصوبه ممنوعیت ارسال پیامک های تبلیغاتی بدون کسب اجازه از مشترکان تصویب و به اپراتور های فعال در کشور ابلاغ شد اما متاسفانه این مصوبه نه تنها اجرایی نشد بلکه ارسال پیامک های تبلیغاتی نیز روز به روز افزایش یافت بطوری که نارضایتی مردم را به دنبال داشت.
با تغییر دولت و وزیر ارتباطات، انتظار می‌رفت این مسئله با جدیت پی گرفته شود و حریم خصوصی شهروندان از سوی وزارت ارتباطات تضمین شود.
اکنون این سئوال همچنان در ذهن مشترکان است که آیا بدون اجازه آنان اپراتور های کشور می توانند شماره تلفن افراد را در اختیار شرکتها قرار دهند و یا خیر؟ همچنین مشترکان از این مهم نیز گلایه دارند که حتی اگر شرکتی براساس موقعیت جغرافیایی درخواست ارسال پیامک از اپراتورها را دارد و از طریق آنان پیامک ارسال می شود این اقدام برخلاف قوانین و نادیده گرفتن حریم شخصی افراد است.
روشن است که صاحبان کسب‌وکار بایستی به حریم خصوصی مردم احترام بگذارند و متوجه این موضوع باشند که این نوع تبلیغات اثر عکس دارد. وزارت ارتباطات نیز برای این نیاز مشروع کسب و کارها بایستی با همکاری مرکز ملی فضای مجازی راهکاری اندیشه کند.
به تازگی، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر تازه بر مسند نشسته ارتباطات در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به پیامک‌های تبلیغاتی نوشت: پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم آرامش حریم خصوصی مردم را به هم ریخته است. پس از ساماندهی پنل‌های ارسال انبوه از طریق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، اکنون ارسال این پیامکها از طریق شماره‌های عادی فزونی یافته است.
این درحالی است که صدوقی، مدر عامل همراه اول می‌گوید متاسفانه برخی از پیامک‌های تبلیغاتی با سرشماره‌های دیگر ارسال می‌شود. حتی برخی مشترکان گله‌مند هستند که با شماره مشترکان برای آنها پیام تبلیغاتی ارسال می‌شود. اپراتورها ابتدا برای لغو ارسال این پیامک‌ها و محدود کردن آنها اعلام آمادگی کردند، اما رگولاتوری اعلام کرد که این پیامک‌ها را محدود نکنید.
اکنون وزیری که در پیش از این ریاست هیئت مدیره و مدیریت شرکت ارتباطات زیرساخت را بر عهده داشته و مدیرکل امنیت سیستم‌های رگولاتوری بوده می‌گوید این پیامک‌ها باید محدود شوند. امری که باید دید با توجه به درآمد سرشارش برای اپراتورها و حمایت وزارت ارتباطات از آن، پیش از وزارت جهرمی، تا چه میزان قابل تحقق است.