از آغاز طرح ترابردپذیری این چندمین بار است که شایعات مربوط به کارشکنی اپراتورها، سازمان تنظیم مقررات رادیویی را به واکنش واداشته است.

در تازه‌ترین این واکنش‌ها علی اصغر عمیدیان معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات رادیویی یه همان رگولاتوری، در گفتگو با فارس گفته است:

«ترابردپذیری شرایط و چارچوبی دارد. یک مشترک درخواست خروج می دهد اپراتور مقصد می‌بیند که یک لحظه جواب نیامد، می گوید حتماً اپراتور مبدأ ممانعت کرده است. اما وقتی لاگ کاربر را می‌آوریم و بررسی می‌کنیم می‌بینیم که واقعیت این نیست.

هر اپراتوری که ممانعت کند (از خروج مشترک) با آن برخورد می‌کنیم، تعارف نداریم و جریمه سنگین می‌کنیم. اما واقعا فضاهایی که گاهی گفته می‌شود بدون بررسی، نظارت و اعمال نظر رگولاتوری هیچ اعتباری ندارد.»

این واکنش در پی شایعات مکرری است که از جانب برخی کابران شبکه های اجتماعی بیان می‌شوند. شایعاتی که مدعی‌اند به دلیل کارشکنی اپراتور مبدا نتوانسته‌اند به اپراتور دلخواه خود ترابرد کنند.

پیش‌تر نیز رگولاتوری در این زمینه گفته بود که شایعات مطرح‌شده صحت ندارد و با کارشکنی اپراتورها برخورد می‌کند.

واقعیت این است که یک مشترک به دلایل زیادی ممکن است ترابرد ناموق داشته باشد. پیش‌تر در چند مقاله از جمله مشکلات فنی ترابردپذیری پرداخته‌ایم.

بخشی از این شایعات را شاید بتوان به فضاسازی که اپراتورها علیه یکدیگر در مورد ترابردپذیری سازمان‌دهی کرده‌اند نسبت داد

ایرادات فنی از یک سو و اشتباه مشترکین در تکمیل فرم‌ها و فرایند از سوی دیگر عوامل اصلی ترابرد ناموفق محسوب می‌شود ولی باتوجه به نظارت دقیق سازمان تنظیم مقررات رادیویی و شفاف‌سازی‌های مکرر در این زمینه بنظر نمی‌رسد کارشکنی اپراتورها دلیل مهمی در تعیین نتایج ترابردپذیری داشته باشد.