دو سال پیش بود که سرویس وای‌ فایWiFi عمومی برای اولین بار در منطقه توچال تهران افتتاح شد.

محمود واعظی، وزیر وقت ارتباطات در آن زمان اعلام کرد که همه مشترکان این اپراتور می‌توانند در این نقطه به‌صورت رایگان از شبکه اینترنت استفاده کنند.

زمزمه برقراری وای فای عمومی در نقاط مختلفی از شهر از همان زمان شروع شد و با تغییر وزیر و روی کار آمدن محمدجواد آذری جهرمی به عنوان جوانترین وزیر کابیه دولت دوازدهم، قرار شد این مساله با قدرت بیشتری پیگیری شود. یکی از دلایل تاخیر در راه‌اندازی طرح وای‌فای عمومی دغدغه احراز هویت مشترکان بود.

حالا شرکت مخابرات هم وارد این میدان شده و داوود زارعیان، معاون امور مشتریان شرکت مخابرات از طرح توسعه وای‌فای توسط این شرکت در یک سال و نیم پیش خبر می‌دهد و می‌گوید در حال حاضر در بسیاری از استان‌ها در مکان‌های عمومی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

زارعیان با اشاره به پیشنهاد وزیر برای ارائه وای‌فای رایگان تا یک حجم محدود توسط اپراتورهای ارائه‌دهنده اینترنت، اعلام می‌کند که وای‌فای در کشورهای مختلف تقریبا مکمل شبکه موبایل است و در ادامه می‌گوید: «شاید بتوان دو کارکرد جدی برای وای‌فای قائل شد؛ کارکرد اول در مکان‌هایی که تعداد مشترکان تلفن همراه زیاد می‌شود و شبکه وای‌فای با تکنیک وای‌فای آپلودینگ، به شبکه موبایل کمک می‌کند. برای مثال در ورزشگاه‌هایی که ۱۰۰ هزار نفر برای دیدن بازی می‌روند یا در فرودگاه‌هایی که در ایام خاصی مسافر زیاد می‌شود.»
به گفته او مورد استفاده دیگر وای‌فای برای کسانی است که به طور موقت در یک مکان قرار می‌گیرند و امکان خریداری سیم‌کارت ندارند و نیازی پیدا ‌می‌کنند که می‌خواهند آن نیاز را از طریق وای‌فای برآورده کنند. این موارد معمولا در فرودگاه‌های بین‌المللی، مکان‌های نمایشگاهی و… یافت می‌شود.
او پیش‌بینی می‌کند که در آینده حجم بیشتری درخواست برای وای‌فای باشد و در همین باره می‌گوید: «فرودشگاه‌ها، ورزشگاه‌ها، نمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مجموعه مکان‌هایی که احتمال جمع شدن افراد وجود دارد، مکان‌های مناسبی برای ارائه وای‌فای است و پیش‌بینی این است که در آینده در کل سطح شهرهای بزرگ هم وای‌فای توسعه پیدا کند.»

او درباره روند تغییر کاربری کیوسک‌های تلفن همگانی و استفاده از آنها برای ارائه وای‌فای که پیش از این مطرح شده بود، می‌گوید: «ما بحث وای‌فای را به شکل دیگری توسعه می‌دهیم اما ممکن است به باجه‌های تلفن همگانی هم برسد. این طرح مقداری سازوکارهای اجرایی و امنیتی دارد که باید تنظیم شود، اما از نظر فنی کار دشواری نیست. البته خرید و نصب آنتن و اجرای شبکه هزینه دارد، اما علی‌رغم این هزینه، این کار را انجام می‌دهیم. همچنین از آن جایی که اپراتورها نیز به دنبال مزیت هستند، این کار را انجام خواهند داد.»

معاون امور مشتریان شرکت مخابرات ایران می‌گوید: «در برخی از استان‌ها کاربرد وای‌فای را برای کیوسک‌ها ایجاد کردیم که فرد با مراجعه در کیوسک می‌تواند نیاز را حل کند. بیش از یک سال است که در برخی از مکان‌ها به صورت آزمایشی این کار را شروع کردیم. اما با توجه به توسعه تلفن همراه و به ویژه نسل سه و چهار، فکر می‌کنیم از نظر تجاری، توسعه وای‌فای بهتر از توسعه تلفن‌های همگانی است، زیرا افراد بیشتر در حال تحرک از شبکه استفاده می‌کنند.»

او با اشاره به ایجاد محدودیت حجمی برای هر شخص در استفاده از اینترنت وای‌فای رایگان می‌گوید: «اپراتورها طوری تنظیم کردند که در جاهایی مانند هتل، ورزشگاه یا نمایشگاه که فرد از قبل رجیستر شده و هزینه‌ای پرداخت کرده است، اصولا محدودیت قائل نمی‌شوند، اما در سایر مکان‌ها محدودیت قائل می‌شوند.»

این در حالی است که شرکت گوگل طرح اینترنت رایگان را در برخی از کشورها پیاده‌سازی کرده است. آمریکا با بیش از 50 میلیون شبکه وای‌فای اجرایی شده، بیشترین میزان شبکه‌های وای‌فای عمومی را در جهان در اختیار دارد و با این آمار فاصله زیادی با کشور دوم یعنی آلمان با تقریبا 9میلیون شبکه وای‌فای عمومی ثبت شده، دارد. با این حال سرعت وای‌فای عمومی در آمریکا چندان جالب به نظر نمی‌رسد.

کشور نه چندان بزرگ اروپایی لیتوانی با سرعت دانلود 1/ 16 مگابیت بر ثانیه در رتبه‌بندی‌های جهانی میان ۱۸۴ کشور، جایگاه اولین و بهترین کشور از نظر شبکه‌های وای‌فای عمومی را به خود اختصاص داده است. در این رتبه‌بندی کشورهای اروپایی حرف اول را می‌زنند و آمریکا حتی در میان ۲۰ کشور ابتدایی این رتبه‌بندی هم نیست. این در حالی است که آمریکا از نظر تعداد، بیشترین شبکه‌های وای‌فای عمومی را به خود اختصاص داده است. با این حال گویا از نظر سرعت و کیفیت هنوز به پای کشورهای اروپایی و حتی کوچک‌ترین‌های این قاره هم نرسیده است. آمارهای منتشر شده در این زمینه نشان می‌دهند که مردم کشورهای اروپایی برای دسترسی به اینترنت پرسرعت تنها 3/ 1درصد از درآمد ناخالص ملی خود را صرف و هزینه می‌کنند.