ترابردپذیری تا به حال در بیش از ۷۰ کشور دنیا اجرا شده است و استقبال از آن به دلیل سودآوری این طرح برای مصرف کنندگان سودآور بوده و باعث رقابت بین اپراتورها هم شود. در ترابرد کاربر احتیاج به تهیه یک سیم‌کارت دوم جهت ورود به اپراتور دیگر ندارد و سرویس دهندگان هم برای جذب کاربر بیشتر و این بار از رقیب خودشان، نیازمند ارایه طرح‌های جذاب برای مصرف کننده هستند.

اما نکته‌ای که در اجرای طرح ترابردپذیری در ایران درنظر گرفته نشد این بود که شرایط اپراتورها و فرهنگ استفاده مردم در هر کشوری متفاوت است و چنین موردی، می‌تواند بر اجرای این طرح تاثیرگذار باشد.

پیشتر و با آغاز اجرای طرح بسیاری از مشکلات، نقاط ضعف و مسائل لاینحل ترابردپذیری، با توجه به کیفیت بازار خدمات تلفن همراه در اران هشدارهایی از سوی کارشناسان داده شده بود؛ اما اکنون با گذشت بیش از دوسال از آغاز طرح و حل نشدن مسائل اساسی این طرح شاید بتوان از شکست ترابردپذیری در ایران سخن گفت.

یکی از مسایلی که به‌خصوص در ابتدای کار  مشکلات زیادی برای کاربران ایجاد کرد، مشکلات فنی بود. با آنکه برخی از مسئولین رگولاتوری آن را تکذیب کردند اما به گواهی کاربران این مشکلات بنیادین مانند در اخلال در ارسال پیامک ، اخلال در سیستم‌های خدمات پرداخت و از دست رفتن بسته‌های خریداری شده مشترک، پس از ترابرد و مانند اینها همچنان وجود دارند.

از سوی دیگر تجربه اجرای ترابرد در ایران نشان داده که اپراتورها، در بسیاری از موارد در خدمات رسانی به کاربر اپراتور دیگر سر باز زده‌اند و به همین خاطر نمی‌توان پوشش شبکه را برای همگی یکسان دانست و به‌طور قطع دارای تفاوت‌های زیادی هستند.

اگر سری به بازار بزنید، متوجه می‌شوید که ارزش سیم‌کارت‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت است. برخی از آن‌ها میلیونی قیمت دارند و ارزش بعضی حتی به چند هزار تومان هم نمی‌رسد. از آنجایی هم که در این طرح تنها دو بار قابلیت انتقال اپراتور در سال وجود دارد و از سوی دیگر، هنوز واکنش بازار نسبت به تغییر ارزش گذاری سیم‌کارت‌ها در این جابجایی مشخص نیست، قاعدتا بیشترین ریسک را کسانی می‌کنند که سیم‌کارت‌های باارزش‌تر دارند.

در کنار موارد دیگر پنهانکاری اپراتورها در دادن اطلاعات به دیگر مشترکانی که قصد تماس با مشترک ترابردشده را دارند همچنان با شدت ادامه دادر. فرض کنید دوست شما یک سیم‌کارت ایرانسل  دارد اما به رایتل مهاجرت کرده‌ است. شما هم که سیم‌کارت ایرانسل دارید، شامل یک بسته تخفیفی درون شبکه بوده و به‌همین خاطر با وی تماس می‌گیرد،‌ غافل از آنکه شماره او دیگر شامل این طرح نشده و برای‌تان هزینه می‌افتد. از سوی دیگر، اگر فردی دارای بسته مکالمه تخفیف‌دار در رایتل باشد، از اینکه دوست شما به این شبکه مهاجرت کرده باخبر نیست و قاعدتا با وی تماس نمی‌گیرد! این موضوع در ارتباط با تمام جابجایی‌ها وجود دارد و از طرفی می‌تواند سبب ضرر برای شخص بی‌اطلاع شده و از سمت دیگر، فردی که مهاجرت کرده را از یک سود، محروم کند. در واقع این امر موجب به‌وجود آمدن نوعی سردرگمی در استفاده از بسته‌های درون شبکه‌ای شده و افراد مجبور هستند یا با احتیاط بیش‌تری عمل کنند و یا بی‌خیال استفاده از این طرح‌های جذاب شوند.

ترابردپذیری طرحی است که با هدف ایجاد رقابت بیشتر میان اپراتورها با هدف تأمین منافع بیشتر برای مشترکان طراحی شده است. در مدتی که این طرح در ایران اجرا شده است این رقابت شدید میان اپراتورها در فضایی غیرشفاف و در نبود نظارت کافی و حتی قوانین لازم برای برخورد با متخلفان صورت گرفته و به نظر می‌رسد مشترکان بیش از آنچه از ترابرد سود ببرند متضرر شده و کسی نیز پاسخگوی جبران ضرر و زیان آنها نیست.