سیدمجید صدری، مدیرعامل «رایتل» اپراتور سوم تلفن همراه کشور در گفت و گویی که در «روزنامه گسترش اقتصاد» منتشر شد، گفت: ما شاهد این هستیم که بسیاری از مشترکان در فرآیند انجام کارهای اداری این طرح-ترابردپذیری- گرفتار شده و از اجرای آن پشیمان می‌شوند. در هرحال تمامی این موارد را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده‌ایم و با پیگیری‌های این سازمان امیدواریم این اقدامات ضد رقابتی کاهش یابد.

صدری ترابردپذیری را حق انتخاب مشترکان می‌داند و می‌افزاید: در صورتی که این طرح زیان‌ده باشد و برای ما ارزش‌افزوده لازم را به همراه نداشته باشد از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می‌خواهیم نسبت به اصلاح شرایط و تغییر آن اقدام کند چراکه به طور قطع ادامه رقابت در چنین وضعی امکانپذیر نخواهد بود.

صدری در شرایطی از ناکامی رایتل پس از اجرای طرح ترابردپذیری گلایه می کند که این شرکت نیم درصد از کل مشترکان موبایل کشور را در مدت کوتاهی به همراه اول واگذار کرده و به قول نویسنده روزنامه اعتماد فیتیله پیچ شده است.

مدیر عامل رایتل هم‌چنین از دامپینگ یا کاهش غیرواقعی قیمت دیتا توسط برخی اپراتورها انتقاد کرد، این گلایه صدری را می توان اشاره‌ای به کاهش قیمت دیتای ایرانسل و همره اول و بسته‌های جذاب این دو اپراتور برای خدمات اینترنت، هم‌زمان با شروع طرح‌ ترابردپذیری دانست.

رایتل هنوز هم از امتیازات خاص و ویژه‌ای برخوردار می‌شود. همین دیروز بنابه گزارشی که خبرگزاری مهر در مورد مقررات طرح‌های تشویقی اپراتورها ارایه داد رگولاتوری به رایتل اجازه داده است هشت بار در سال طرح‌های تشویقی را ارایه دهد که هزینه‌ی آن ۴۰٪ پایین‌تر از کف تعرفه‌های تعریف شده باشد. این امتیاز بصورت اختصاصی تنها برای رایتل تعریف شده است و منطقا شرکتی که از این امتیاز خاص برخوردار است نمی تواند از دامپینگ گلایه کند.

ترابردپذیری و دیتا تنها مواردی نبودند که مدیرعامل رایتل در مورد آن‌ها دست به گله و شکایت زد؛ او همچنین گفت: متاسفانه شاهد آن هستیم که اپراتورها همکاری لازم را با یکدیگر ندارند؛ به‌عنوان نمونه در بحث رومینگ ملی می‌بینیم که اپراتورهای همراه اول و ایرانسل به مشترکان خود اینترنت نسل ۳ ارائه می‌دهند، این در حالی است که در ارائه اینترنت به مشترکان رایتل در قالب رومینگ ملی، به آنان اینترنت نسل ۲ ارائه می‌کنند. این وضع نمونه کوچکی از مشکلات همکاری با اپراتورها است.

رومینگ ملی درواقع طرحی است که اپراتورها را ملزم ساخت زیرساخت خود را برای برقراری تماس در اختیار اپراتورهای دیگر قرار دهند تا از این طریق دارندگان تلفن همراه بتوانند در هر نقطه‌ای که پوشش توسط یکی از سه اپراتور وجود دارد آنتن داشته باشند و از سیم‌کارت خود استفاده کنند. اجرای ایران طرح مشتری‌مدارانه باعث شد تعداد زیادی از مشترکین رایتل و ایرانسل در عمل از زیرساخت گسترده همراه اولبهرمند شوند که براساس گزارش رگولاتوری در نیمه نخست سال ۱۳۹۵۵ روزانه قریب به یک میلیون تماس مشارکین دو اپراتور دیگر با استفاده از زیرساخت همراه اول برقرار می‌شود.

همان‌طور که می‌بینید مدیرعامل رایتل در گفت و گویی کوتاه از تمام بخش‌های مربوط به فعالیت یک اپراتور شکایت کرده وقتی مدیری از همه چیز شکایت می کند  احتمالا باید ایرادات را بجای عوامل خارجی یا مقررات در زیرمجموعه خود جستجو کند.

رایتل در شرایطی به سازمان تنظیم مقررات رادیویی انتقاد می‌کند که این شرکت از ابتدا از تمام حمایت‌ها و امتیازات این سازمان برخوردار بوده، درسال‌های نخست فعالیت رایتل به تنهایی از امتیاز انحصاری اینترنت نسل سوم برخوردار شد در واقع دولت برای حمایت از رایتل حقوق ده‌ها میلیون مشترک همراه اول و ایرانسل را دربرخورداری از اینترنت پرسرعت ندیده گرفت. رایتل نتوانست از این امتیاز انحصاری آن چنان که باید و شاید در توسعه زیرساخت بهره ببرد تا جایی که دولت مجبور شد برای آنتن‌دهی مشترکان رایتل، دو اپراتور دیگر را مجبور به اجرای طرح رومینگ ملی نماید. به عبارت دیگر رایتل حتی در فراهم نمودن آنتن که نخستین وظیفه‌ی یک اپراتور است ناموفق عمل کرده است. در اقدام حمایتی دیگر دولت طرح ترابردپذیری را اجرا کرد که شائبه وجود هرگونه امتیاز انحصاری برای اپراتورها را از میان بردارد و حالا رایتل از ترابردپذیری هم شکایت می کند.

با وجود مشکلات فنی ترابردپذیری و دردسرهایی که برای مشترکان ترابرد کرده، ایجاد شده است نمی‌توان مشکلات رایتل را ناشی از طرح ترابردپذیری دانست. انتظارات رایتل از دو اپراتور رقیب و سازمان تنظیم مقررات رادیویی بیش از حد بالاست. شاید اعطای امتیازات فراوان این شرکت را بدعادت یا حتی ناکارآمد کرده باشد.

رایتل حتی برندینگ ضعیفی دارد از رنگ و لوگو گرفته تا محتوا و  تبلیغات، در حوزه بازاریابی و توسعه بازار بسیار ناموفق عمل کرده، شرایط امروز رایتل را مقایسه کنید با نخستین سال‌های ایرانسل، زمانی که ایرانسل با ارایه خدمات جدید، تبلیغات توفانی و برندیگ قوی توانست در مدت کوتاهی سهم قابل توجهی از بازار تلفن همراه ایران را بدست آورد. رایتل اما با وجود همه ارفاق‌ها و امتیازات هیچ‌وقت نتوانست بیشتر از دوسه درصد مشترکتن تلفن همراه را جذب کند. هرچند بازاریابی ایرانسل با روزهای اوج فاصله دارد اما هنوز هم تبلیغات این شرکت به مراتب از رایتل قوی‌تر است.

پیش‌تر در تحلیل سهم‌بازار اپراتورهای تلفن همراه پس از ترابردپذیری چند گزارش مفصل منتشر کرده‌ایم، در این گزارش سهم‌بازار اپراتورهای تلفن همراه را در اسپانیا بررسی کردیم. در این تحلیل مشخص می‌شود که در اسپانیا نیز مانند ایران سه اپراتور مهم در بازار فعال بوده‌اند اما پس از اجرای ترابردپذیری دو اپراتور بزرگ‌تر موفق شده‌اند بخش قابل توجهی از بازار را از اپراتور کوچکتر پس بگیرند، پس مطابق مدل اسپانیا اگر در ایران حتی طرح ترابردپذیری بدون مشکل و دردسر اجرا می‌شد احتمالا رایتل بازنده بزرگ بازار بود.

درحال حاضر نیز اینکه ترابردپذیری با مشکلاتی برای مشترکان همراه بود و اغلب مشترکان ترابرد کرده این طرح را به سایر افراد پیشنهاد نمی‌کنند اما آن‌چنان معاون سازمان تنظیم مقررات رادیویی اذعان کرده این مشکلات تقصیر اپراتورها نیست و شرایط برای هر سه اپراتور یکسان است.