ترابرد: وقتی آذری جهرمی، وزیر جدید ارتباطات در حاشیه اولین جلسه هیأت دولت دوازدهم گفت ظرف یک سال آینده در سطح ۸ کلانشهر پروژه فیبر نوری را اجرا می‌کنیم؛ موجی از امید برای رسیدن به روزی که به چشم دیده شود کابل‌های مسی فرسوده برچیده شده و شبکه تانوما(فیبر نوری) جای آن را گرفته زیاد شد.
جهرمی در سخنانش تلویحاً از همکاری نکردن شهرداری ها مینالد. اینکه شهرداری‌ها، به خصوص شهرداری تهران همکاری لازم برای پیشرفت شبکه فیبر نوری انجام نمی‌داده موضوعی است که معمولا به عنوان مانع اصلی در سخنان مسئولان مخابراتی عنوان می‌شود. اما این همه ماجرا نیست و شاید جهرمی که خود در زمان وزارت محمود واعظی هم زئیس هیئت مدیره ارتباطات زیرساخت بوده و هم در رگولاتوری سمت داشته به خوبی می‌داند ماجرا فراتر از اجازه بیل و کلنگ بر زمین زدن، از سوی شهرداری‌هاست.
پیشتر محمود واعظی، وزیر پیشین ارتباطات گفته بود FTTX حلقه مفقوده شبکه ملی اطلاعات است که فقط شرکت مخابرات ایران و اپراتور فیبر نوری ایرانیان نت قادر به انجام آن هستند. در این‌باره ایرانیان نت مشکل سرمایه دارد و در حال فراهم کردن سرمایه‌گذار خارجی برای آن هستیم و شرکت مخابرات پروژه را انجام داده است که در نهایت این پروژه تحول اساسی در سرعت پیشرفت شبکه ملی اطلاعات ایجاد خواهد کرد.
شبکه فیبر نوری ایران توسط شرکت مخابرات ایران و شرکت ایرانیان نت( که یک شرکت خصوصی و بخشی از آن متعلق به شرکت MTN آفریقای جنوبی است) توسعه یافته است. البته براساس پروانه‌های ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابتFCP، این شرکت‌ها هم می توانند انواع دسترسی به فیبرنوری FTTx را ایجاد و راه اندازی کنند، اما در عمل هم به دلیل وجود شبکه نسبتا کامل فیبر نوری که سالهاست توسط شرکت مخابرات ایران(که تا پایان کار دولت دهم در دست دولت بود) و هم به دلیل هزینه های بالای کابل‌کشی و تجهیزات فیبر نوری انجام چنین کاری توسط اپراتورهای ارتباطات ثابت مشکلاتی وجود دارد.
در حال حاضر نیز شرکت مخابرات ایران عرضه سرویس های خود بر بستر فیبر نوری با نام تجاری تانوما را آغاز کرده است و شرکت ایرانیان نت نیز قصد دارد فعالیت و عرضه سرویس های فیبر‌نوری خود را از شهر کرج آغاز کند.

خلاصه مزایایی که برای شبکه فیبر نوری برشمرده می‌شود پهنای باند اینترنتی و تعداد خطوط تلفن دلخواه،قابلیت استفاده از سرویس های دیتای متنوع مخابراتی و غیر مخابراتی،حذف کلیه کابل های مسی ارتباطی،ارتباط صوتی و تصویری با کیفیت بالا،طول عمر بالاتر نسبت به کابل های مسی،افزایش چشمگیر پایداری ارتباط و کاهش نویز و اختلال است.

اما در مقابل معایبی نیز برشمرده می‌شوند که حصول موفقیت در اهداف تعییت شده برای گشترش این شبکه را دچار تردید می‌کند. معایبی مانند:

  • انحصار شرکت مخابرات ایران و استفاده از خدمات این شرکت به صورت اجباری برای دریافت کنندگان
  • غیر قابل مهاجرت بودن به شرکت‌های دیگر ارائه دهنده اینترنت
  • هزینه نسبتا بالا در برخی سرویس‌ها
  • عدم دسترسی به سرویس‌های نامحدود برای کاربران پر مصرف

 

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn
  • Gmail

نقشه شبکه ملی فیبر نوری ایران

 

سرویس های آموزش از راه دور، IPTV با کیفیت HD و 4K، بانکداری الکترونیک، خرید آنلاین، تلفن تصویری و اینترنت با سرعت فوق‌العاده را از مهم‌ترین خدماتی هستند که اپراتورهای فیبر نوری ایران در بستر شبکه فیبرنوری شان برای منازل تعریف و ارائه کنند. البته در مرحله اول سرویس های اینترنتی جزء مهمترین خدمات عرضه شده توسط اپراتورهای فیبر نوری در ایران برای مشترکان خانگی است. همچنین لازم به ذکر است که شبکه فیبر نوری بستری مناسب و یک زیرساخت ارتباطی است که بسیاری از شرکت ها می توانند از این بستر برای ارائه خدمات مختلف و دارای ارزش افزوده مانند تلویزیون اینترنتی، ساختمان ها و پارکینگ های هوشمند، مدیریت انرژی هوشمند، سیستم های امنیتی و نظارتی و موارد مشابه استفاده کنند. امری که چشم‌های بسیاری با بیم و امید منتظر تحقق آن هستند.