از زمانی که طرح ترابردپذیری هم‌پوشانی زمانی با رجیستری گوشی‌های تلفن ‌همراه پیدا کرده، این سوال در ذهن بسیاری از مشترکان ایجاد شد که این همزمانی چه تأثیری بر ترابرد پذیری و امکان بازگشت به اپراتور مبدآ دارد؟
به گزارش ترابرد، اگرچه از نظر فنی این تقارن زمانی اجرای طرح رجیستری هیچ تأثیری بر طرح ترابردپذیری ندارد؛ اما شایعاتی مبنی بر ترس مشترکان از ترابرد به اپراتور دیگر به هنگام رجیستری شنیده شد.
طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه که از نیمه آذر ماه سال گذشته اجرا و به تدریج تمامی برندهای موجود در بازار را شامل شد و هدف آن مقابله با قاچاق گوشی تلفن همراه به کشور ، به عنوان بیشترین کالای قاچ شده به داخل است.
روند اجرای رجیستری برای مشترکان کمی پیچیده است و پیش از اقدام برای خرید باید دستورالعمل‌های لازم برای ثبت شناسه گوشی را بدانند تا با کالای قاچاقی که از این پس امکان خدمات‌گیری آن در شبکه اپراتورهای تلفن همراه ممکن نخواهد بود، مواجه نشوند.

این پیچیدگی‌ها باعث شد این شایعه قوت بگیرد که با توجه به اینکه اجرای این طرح ضدقاچاق در طول اجرای پروسه ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه اجرایی می‌شود، در صورت ترابرد کردن به اپراتور دیگر، امکان ثبت شناسه گوشی برای بازگشت وجود ندارد؛ برخی دیگر نیز و از سوی دیگر برخی فکر کنند قادر به ترابرد در زمانیکه رجیستری صورت گرفته است، نیستند.

آمار ترابرد در سال گذشته

«رجیستری شماره‌های تلفن همراه»، امکان تغییر اپراتور با حفظ شماره را فراهم می‌کند و مشترکان تلفن همراه می‌توانند بدون تغییر شماره خود، اپراتورشان را تعویض کنند؛ نتایج زیر تا تاریخ 26 آذر ماه سال 96 درباره میزان جذب مشترکان دیگر اپراتورها (ترابرد ورودی)، میزان از دست دادن مشترک (ترابرد خروجی) و تراز ترابرد (وضعیت کلی در جذب و دفع مشترکان) براساس گزارش پیمانکار این طرح حاصل شد.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn
  • Gmail

آمار ترابرد در سال گذشته قبل از شروع طرح رجیستری

 

آمار جدید ترابردپذیری

جدیدترین آمار تا 26 فروردین ماه سال جاری که در واقع و تقریبا مربوط به چهار ماه پس از اجرای توأمان رجیستری و ترابردپذیری است، به شرح زیر است:

 

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn
  • Gmail

تراز ترابرد در سال جدید بعد از اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل

 

افزایش ترابرد به موازات رجیستری

بنابراین تغییر میزان تراز در اپراتورهای مختلف حاکی از این است که در زمان اجرای رجیستری نیز، مشترکان اقدام به ترابرد از یک اپراتور به شبکه اپراتور دیگر کرده‌اند.

همانطور که مقایسه این دو گزارش نشان می‌دهد همراه اول و ایرانسل به ترتیب با 9.4 و 28.4 درصد رشد تراز و رایتل با 33.56 درصد افت تراز مواجه شده‌اند.

این اعداد مشخص کننده میزان رشد «ترابرد به» یا «ترابرد از» اپراتورهاست؛ بنابراین همراه اول و رایتل با رشد میزان تقاضای کاربرانشان مواجه شده‌اند و مشترکان رایتل به نسبت چهار ماه پیش ترجیح داده‌اند به اپراتورهای دیگر مهاجرت کنند.

اپراتور اول ارتباطی تاکنون با تراز مثبت در رقابت‌ها حاضر شده و بیشترین پذیرنده در میان شبکه اپراتورها بوده است و ایرانسل هم به مرور درصدد خروج از تراز منفی خود است.