با گذشت بیش از یک‌سال از آغاز طرح ترابردپذیری و مشخص شدن نتایج و میزان استقبال جامعه از این طرح، نگاهی انداخته‌ایم به نمونه‌هایی از خبرسازی‌ها، نظرسنجی ها اشتباه و ارایه آمار غلط که از مدتی پیش‌از شروع طرح ترابردپذیری آغاز و هنوز‌ هم کم و بیش ادامه دارد.

پیش از شروع و در طول اجرای طرح ترابردپذیری روایت سایت‌های پربیننده‌ای چون زومیت کاملا با آن‌چه در واقعیت رخ می‌داد در تضاد بوده است. جریان فضاسازی که برای تاثیرگذاری بر ذهن مخاطبان از ماه‌ها قبل از شروع طرح ترابرد آغاز شده بود چند هدف را دنبال می‌کرد:

  • نشان دادن نارضایتی گسترده بین مشترکان یکی از اپراتورها
  • القای کارشکنی یکی از اپراتورها در اجرای طرح ترابردپذیری
  • پیروز اعلام کردن اپراتور مورد علاقه حتی پیش از آغاز طرح ترابردپذیری
  • کتمان یا ندیده‌گرفتن آمار واقعی ترابردها
  • کم رونق کردن ترابردپذیری پس از مشخص شدن نتایج اولیه

حال با گذشت زمان و انتشار آمار واقعی ترابرد مشخص شده است که این جریان فضاسازی نه تنها شکست خورده بلکه با تلاش سازمان تنظیم مقررات رادیویی در اجرای سالم و رفع نواقص فنی طرح ترابردپذیری، ماشین تبلیغات ده‌ها میلیاردی که پشت این جریان‌سازی قرار دارد نیز نتوانسته است بر اجرای سالم طرح اثر بگذارد.

طرح ترابردپذیری هنوز دارای مشکلات فنی است اما بسیاری از مسایلی که وجود داشته از ابتدا تا کنون حل شده است و اجرای این طرح منجر به مشخص شدن عیار واقعی هر اپراتور در جلب رضایت مردم شده است.

در تصاویر زیر نمونه‌هایی از خبرهای مختلف در رابطه با این طرح قابل مشاهده است که در مواردی با واقعیت در تقابل است یا گویای کل واقعیت نیست. پایین‌تر نیز نمودار تراز واقعی ترابردپذیری قابل مشاهده است.

 

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

 

تراز ترابردپذیری: تعداد ترابرد مثبت و منفی برای اپراتورهای تلفن همراه