طبق اطلاعیه‌ای که در سایت همراه اول منتشر شده است؛ با اجرای مصوبه 265 رگولاتوری، تعرفه اینترنت همراه اول برای پیام رسان های داخلی به یک سوم کاهش یافت.

هنوز دو اپراتور دیگر موبایل یعنی ایرانسل و رایتل و همچنین اپراتورهای اینترنت ثابت نظیر ارایه‌دهندگان ADSL نیز این امتیاز ویژه را برای پیام‌رسان های داخلی اجرا می‌کنند یا خبر.

پیام‌رسان‌هایی که از این امتیاز حمایتی برخوردار شده‌اند شامل: سروش، آی‌گپ، بیسفون و گپ هستند.

در این‌که چنین امتیازات ویژه‌ای تا چه حد به توسعه سرویس های مورد حمایت کمک می کنند یا نه جای بحث فراوان دارد، نگرانی اصلی کاربران برای عدم استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی ابهامات مختلف در حوزه حریم‌خصوصی است نه هزینه پهنای‌باند اینترنت.

از سوی دیگر هرگونه امتیاز ویژه در قیمت یا کیفیت پهنای باند به یک سرویس خاص، در تعارض جدی با اصل بی‌طرفی شبکه قرار دارد.

لفظ «بی‌طرفی نت» را تیم وو استاد حقوق رسانهٔ دانشگاه کلمبیا در سال ۲۰۰۳ میلادی برای اولین‌بار به‌کار برد.

بی‌طرفی نت یا شبکه (انگلیسی: net neutrality) اصلی است مبنی بر این که رساننده‌های خدمات اینترنتیباید با همهٔ داده‌ها در اینترنت به نحو یکسان رفتار کنند و بر اساس کاربر، محتوا، سایت، پلتفرم، اپلیکیشن، نوع ابزار الصاق شده یا نحوهٔ مخابرات تبعیض قائل نشوند. برای مثال طبق این اصل خدمت‌دهندگان اینترنت نباید برای داده‌های متفاوت بهای متفاوت مطالبه کنند.(منبع: ویکی‌پدیا)

بنابر این کلیه امتیازات ویژه دولت ایران به سرویس دهندگان، سایت‌ها و اپلیکیشن‌های داخلی ناقض اصل بی‌طرفی شبکه هستند.

اعطای امتیاز اختصاصی و تخفیف ویژه برای پیام‌رسان‌های داخلی از طرف دیگر با وجود کاهش شدید هزینه اینترنت در ایران، جذابیت چندانی ندارد.

در حال حاضر بسته اینترنت ۱۲۰ گیگ یک‌ساله همراه اول با قیمت ۱۸۰ هزار تومان قابل خرید است. این یعنی هزینه هرگیگ برای اینترنت نسل‌چهار همراه اول تنها ۱۵۰۰ تومان است و کاربر ده گیگ در ماه مصرف کند. چنین  حجم بالا و قیمت پایینی کاربر را از نگرانی برای صرفه‌جویی در استفاده از پهنای باند رهایی بخشیده است.

به هر صورت خبر تخفیف همراه اول به پیام رسان‌های داخلی از چشم کاربران دور نمانده و جوک‌ها و لطیفه‌هایی نیز برای این موضوع ساخته شده است.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn
  • Gmail