یک وبلاگ‌نویس تجربه‌اش را از ترابردپذیری بین اپراتورهای مختلف با ما در میان گذاشته است که حتمن برای کاربران دیگرنیز مفید است.

آیا میدانید ترابردپذیری چیست؟

به صورت اتفاقی در شبکه های اجتماعی با این طرح آشنا شدم. ترابردپذیری یعنی با شماره تلفن همراه خودتون اوپراتور رو عوض کنید. مثلاً با خط 091x بتوانید از خدمات ایرانسل و یا رایتل استفاده کنید. به عبارتی شماره خط مال خودتونه و میتونید اوپراتورتون رو انتخاب کنید.
گویا این طرح در بسیاری از کشورها اجرا شده و ما خیلی دیر از این خدمت میخواهیم استفاده کنیم. با این خدمت رقابت بین اوپراتورها بیشتر میشود و کیفیت خدمات اصل کلیدی حفظ مشترک خواهد بود.

چه طور میتوان ترابرد کرد؟

با مراجعه به فروشگاه و یا نمایندگی فروش اوپراتوری که میخواهید من بعد از اون خدمت بگیرید و یا مراجعه به سایت همون اوپراتور. توضیحات و راهنما در سایتشون وجود داره و کمی به مطالعه نیاز داره!

چرا باید ترابرد کنم؟

بایدی در کار نیست! اگر از خدمات اوپراتورت راضی نیستی، میتونی از اوپراتور دیگه خدمت بگیری. البته بدون هیچ هزینه ای؛ فقط یکمی وقت میخواد و انتخاب! توجه داشته باشید که فقط دوبار در سال ترابرد کنید.

شما چه طور ترابرد کردید؟

به راحتی! فقط در سایت فرم رو پر کردم و بعد از خدمات اوپراتور جدید استفاده کردم.

میشه از تجربه تون بگید؟

باشه.

مرحله اول: مدتی بود مصرف اینترنتم زیاد شده بود، هزینه زیادی هم برای خدمات تماس و پیامک پرداخت میکردم. گوشیه دو سیمکارته ای هم خریدم که میخواستم هزینه ام رو مدیریت کنم.
اول که با سیمکارت دوستانم در مکانهای مورد نیازم سرعت اینترنت، کیفیت تماس و پیامک رو بررسی کردم. متوجه شدم که خدمات اوپراتورها با هم تفاوتهایی دارند. قیمت خدمات و بسته های اینترنتی اوپراتورها رو در سایتشون مقایسه کردم.
نیازم رو حساب کردم؛ متوجه شدم برای استفاده از اینترنت، ایرانسل و برای تماس و پیام، رایتل نیازم رو اجابت میکنه. هم با کیفیت و هم قیمت مناسب! البته هرکس با نیاز متفاوت در منطقه ی خودش ممکنه انتخابهای دیگه ای داشته باشه!

مرحله دوم: تصمیم گرفتم خط اعتباری رایتلم رو به ایرانسل و خط دائمی همراه اولم رو به رایتل ترابرد کنم.
اینترنت اعتباری ایرانسل، تنوع، سرعت و قیمت مناسبی دارد. تماس و پیامک دایمی رایتل هم کمترین هزینه و بیشترین کیفیت رو دارد. رایتل با رومینگ ملی هم بیشترین آنتن دهی رو داره!

مرحله سوم: در سایت ایرانسل برای خط اعتباریم، فرم ترابرد رو پر کردم و در سایت رایتل برای دائمیم. این فرم پر کردن در عصر یکشنبه 17 مرداد انجام شد.

از نظر فنی(عمل) چه طور ترابرد انجام شد؟

برای ایرانسل یکشنبه عصر فرم پر کردم. دوشنبه ظهر ساعت یک از ایرانسل تماس گرفتند و بند به بند فرم رو باز ازم پرسیدند و مراحل ترابرد رو توضیح دادند.
سه سنبه ظهر ساعت 10 پیامکی از شماره 667 اومد و خواست که ترابرد رو تأیید کنم و کردم. پیامکی حاوی شناسه ترابرد اومد که باید برای بعد نگهش میداشتم. ساعت 11 از نمایندگی ایرانسل تماس گرفتند و آدرس دادند، گفتند بیا سیمکارت جدیدت رو بگیر! رفتم کپی کارت ملی رو و دو امضا گرفت و سیمکارت جدید رو بهم داد. گفت هر موقع سیمکارت قبلی سوخت(آنتنش رفت) از سیم جدید استفاده کن!
ساعت 5 پیامکی اومد و نوشته بود که سیمکارتت به زودی غیر فعال میشه و از سیمکارت جدید استفاده کن! سیم سوخت و سیم جدید رو که تو گوشی گذاشتم فعال بود. چهارشنبه از ایرانسل تماس گرفتند و نظرسنجی کردند.
کل فرآیند ترابرد به ایرانسل 48 ساعت طول کشید و هیچ هزینه ای نداشت.

برای رایتل هم یکشنبه عصر فرم پر کردم. شنبه 23 مرداد پستچی سیمکارت جدید رو برام آورد و ازم کپی کارت ملی رو گرفت. در سایت رایتل ثبت کردم که سیمکارت جدید به دستم رسید. قبض میان دوره ام رو هم پرداخت کردم. بعد یکساعت پیامک تأیید ترابرد اومد و جواب دادم. شناسه ترابرد سریع بعدش اومد. از طرف همراه اول قوانین ترابردپذیری برایم پیامک شد.
سه شنبه 26 مرداد ظهر پیام اومد که به زودی سیمکارت غیر فعال میشه لطفاً از سیمکارت جدید استفاده کنید. سیمکارت جدید رایتل رو تو گوشی گذاشتم فعال بود.
کل فرآیند ترابرد به رایتل 10 روز طول کشید و هیچ هزینه ای نداشت.

در کل فرآیند ترابردپذیری خطم فعال بود و زمان غیر فعال بودن خط هم فاصله بین جا به جایی سیمکارت در گوشی بود.

آیا خط تان تغییری کرده است؟

نه، شماره که همون شماره است. فقط اوپراتور عوض شده است و مثل یک مشترک جدید به اوپراتور هستم. تمام خدمات یک مشترک عادی برایم فعالست.
البته اگر با خط همراه اول به شماره 091X و یا از رایتل به شماره 092X ترابرد شده ام تماس بگیرید یک پیام ده ثانیه ای «مشترک مخاطب شما به اوپراتور دیگری ترابرد کرده است، مبلغ مکالمه با ایشان به صورت برون شبکه محاسبه خواهد شد» پخش میشود و بعد بوق تماس میزند.
هدایای مشترکین جدید هم برایم فعال شده است. در رایتل بسته ی یکماه استفاده ی نامحدود به صورت رایگان برایم فعال است که قیمتی حدود 60هزارتومن دارد. پیامی برایم آمد که میتوانید یک سیمکارت رایگان هدیه دریافت کنید که نیاز نداشتم. هدایای ایرانسل هم یک هفته، روزی 100مگ اینترنت رایگان با مکالمه و پیامک رایگان استفاده کردم و پیامکی هم آمده که میتوانید سیمکارت هدیه دریافت کنید.

آیا نکته ای برای کسی که میخواهد ترابرد کند دارید؟

بله، بهترست به فروشگاه و یا نمایندگی اوپراتور مراجعه کنید تا سیمکارت جدید همان موقع به شما تحویل شود و زمان انتظار کمتر شود. سیمکارت عوض میشود از شماره های ذخیره شده در گوشی پشتیبان تهیه کنید ممکن است از بین برود.
ودیعه مشترکان دائمی منتقل نمیشود و هر اوپراتور بر اساس پیشفرض خودش ودایعی را در نظر میگیرد؛ در رایتل برایم 60هزارتومن اعتبار در نظر گرفته است.
برای انتقال مالکیت سیمکارت هم باید به اوپراتور مبدأ برگردید؛ البته من قصد فروش شماره هایم را نداشته و ندارم.

منبع وبلاگ: CG125 CDI