سریع و ارزان به شرط انصاف!

غیر حجمی شدن اینترنت رویای بسیاری از کاربران اینترنت در داخل کشور بود، هرچند که این نگاه رویایی به نظر بسیاری دیگر ساده‌انگارانه باشد. کاربران اینترنت معتقد بودند محاسبه حجمی مقدار اینترنت منصفانه نیست و اینترنت باید هزینه ثابتی برای همه کاربران داشته باشد و هرکس بنا بر زمان و دوره استفاده خود هزینه لازم را پرداخت کند.به خصوص که محتوای ویدیویی که حجم بالاتری مسبت به متن و صدا دارد، عمده محتوای مورد تقاضای کاربران را تشکیل می‌دهد و آمارها بیان‌گر این نکته است که تا سال ۲۰۱۹ ،۸۰ درصد حجم اینترنت موبایل در جهان صرف محتوای ویدیویی می‌شود. با این تفاصیل چرا کاربر ایرانی هنوز باید با کابوس تمام شدن حجم اینترنت مواجه باشد؟
ظاهرا کابوس به پایان رسیده است.وزیر جوان ارتباطات در ماه‌های ابتدایی فعالیت خود دست به کاری زده که پیچیدگی‌ها و انتقادات زیادی با خود دارد. محمد جواد آذری جهرمی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:« این تعرفه سرویس‌های غیرحجمی مبتنی بر یک مصرف منصفانه یا همان Fair Usage Policy بنا شده و سقف مصرف منصفانه در بین ۱۸ شرکت فعال در ارائه سرویس به رقابت گذاشته خواهد شد.»

آذری جهرمی از فضای رقابتی خبر داد که قرار است به نفع مصرف کننده تمام شود به شرط اینکه کاربران «مصرف منصفانه» از اینترنت داشته باشند. اما مصرف منصفانه به چه معناست؟

اگر شما هم از آن دسته کاربرانی هستید که تصور می کنید با اعمال تعرفه غیر حجمی می‌توانید تمام روز به دانلود فایل‌های سنگین بنشینید و پول زیادی هم نپردازید بهتر است کمی بیشتر به متن خبر دقت کنید چون چنان که از ظواهر امر پیداست میزان مصرف کاربر شرط استفاده از اینترنت با سرعت مناسب است.این که سقف میزان استفاده چیست و چگونه تعیین می‌شود موضوعی است که هنوز درباره آن صحبتی نشده است و نیاز به بررسی بیشتر دارد
دور از انتظار نیست که استفاده حداکثری از پهنای باند توسط یک کاربر باعث کاهش سرعت وکیفیت اینترنت برای کاربران دیگر شود و از همین رو شرکت‌های اینترنتی کاربر پرمصرف را محدود می‌کنند. این محدودیت برای عبور از سقفی که هنوز تعیین نشده شامل اعمال حداقل سرعت یعنی ۱۲۸ کیلوبایت بر ثانیه بدون محدودیت حجم برای کاربر است. اما در صورت استفاده بیش از حد کاربر اینترنت او مانند آنچه که اکنون با آن مواجه هستیم قطع نمی‌شود اما سرعت تا حد تقریبا بلا استفاده‌ای پایین می‌آید. اما قیمت در شرایط استفاده به گفته وزیر «منصفانه» کاملا قابل قبول و مناسب است به طوریکه برای دسترسی به اینترنت با سرعت ۱۶ مگابایتی ماهانه ۸۰هزار تومان تعرفه تعین شده است. برای سرعت‌ّهای پایین‌تر،مثلا سرعت حداقلی ۵۱۲کیلوبایتی ،تنها ۱۲۵۰۰ تومان هزینه در هر ماه معین شده است.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn
  • Gmail

تعرفه مبهم اینترنت نامحدود

اما آیا با این طرح قرار است به دوره مودم‌های دایال آپ بازگردیم؟ خوشحالی اولیه کاربران با استفاده وزیر از لفظ منصفانه به تردید تبدیل شد هرچند که وزیر وعده داد با اجرای این طرح که قرار است تا ۱۰ آذرماه مراحل اولیه آن اجرایی شود اکثرکاربران و شرکت‌ها از آن رضایت خواهند داشت و قیمت و کیفیت اینترنت را به وضع مطلوب و بهینه می‌رساند . بنا بر آن است که طرح تعرفه حجمی در نهایت به نفع فضای آی‌سی‌تی و کاربران اینترنت کشور باشد و در نهایت به افزایش نفوذ اینترنت در کشور بیانجامد و از آنجا که ترافیک بین‌المللی گرانتر از ترافیک داخلی است، قیمت ترافیک داخل کشور نصف ترافیک بین‌الملل محاسبه خواهد شد.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn
  • Gmail

تعرفه اینترنت نامحدود های‌وب

طرح غیرحجمی شدن محاسبه قیمت اینترنت ثابت در حالی به زودی به زودی اجرا خواهد شد که اینترنت همراه همچنان به صورت حجمی محاسبه خواهد شد و آن گونه که سراییان مدیرعامل مخابرات می‌گوید تا پایان سال جاری تعرفه های مناسب اینترنت غیر حجمی ثابت با سرعت بالا از سرعت 512 کیلو بیت بر ثانیه تا 50 مگا بیت بر ثانیه توسط مخابرات عرضه می شود تا کاربران بتوانند براساس سلیقه و نیاز خود بسته مورد نظر خود انتخاب کنند تا آن طور که هدف گذاری شده ارایه محتوا با حداقل هزینه و سود آوری شرکت های تولید محتوا در داخل افزایش پیدا کند و کاربران هم بتوانند دسترسی بیشتری به محتوای داخلی با سرعت بالاتر و قیمت پایین‌تر داشته باشند.