ترابرد: هفته گذشته – ۲۴ و ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۶-  سومین نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا (IoT) و کنفرانس تخصصی آن با حضور وزیر ارتباطات، محمدجواد آذری جهرمی، صادق عباسی شاهکوه، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت،  نصرالله جهانگرد معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و جمعی از متخصصان این حوزه برگزار شد.
رویدادی که گفته می‌شود پس از دو دوره برگزاری در محیط دانشگاهی، اینبار با ابتکار و پشتیبانی شرکت ارتباطات سیار-همراه اول- و مساعدت شهرداری تهران، از دانشگاه خارج و در سطحی به نسبت گسترده‌تر وارد محیط شهری شد و بوستان گفتگو، محل دائمی نمایشگاه‌های شهرداری تهران، محل برگزاری آن بود.

اینترنتِ اشیاء (Internet of Things) یا IOT مفهومی جدید در دنیای فناوری و ارتباطات است. به صورت خلاصه “اینترنت اشیاء” فناوری مدرنی است که در آن برای هر موجودی (انسان، حیوان و یا اشیاء) قابلیت ارسال داده از طریق شبکه‌های ارتباطی، اعم از اینترنت یا اینترانت، فراهم می‌گردد.

در حالت کلی می‌توان گفت اینترنت اشیا شبکه‌ای از اشیاء فیزیکی تعبیه شده با قطعات الکترونیکی، نرم افزار، سنسورها و اتصالات است تا آن‌ها توسط تبادل اطلاعات با تولید کننده، اپراتور و یا دستگاه‌های دیگر قادر به ارائه ارزش و خدمات بیشتر باشند.

نمایشگاه و کنفرانس اینترنت اشیا IOT - بهمن ۱۳۹۶ - تهران
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • LinkedIn
 • Gmail

نمایشگاه و کنفرانس اینترنت اشیا IOT – بهمن ۱۳۹۶ – تهران

از این رو برگزار کنندگان نمایشگاه هدف و انگیزه خود از برپایی این نمایشگاه را بدین صورت اعلام کردند که چشم انداز پیش بینی شده برای این بازار نوظهور و فرصت های سرمایه گذاری بکر، فروم تخصصی “اینترنت اشیا ایران” را برآن داشت تا با هدف بررسی آخرین تحولات و روندهای بین المللی و داخلی، سومین کنفرانس و نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا را برگزار نماید.

همراه اول مبتکر نمایشگاه

معرفی NB-IoT و کاربردهای آن، ارائه راهکارهای هوشمندسازی شبکه انرژی شامل برق، گاز و آب، ارائه راهکارهای هوشمندسازی و مدیریت ناوگان حمل و نقل شامل سامانه سپهتن (پایش هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل جاده ای) و سامانه تعاملی هوشمند خودرو و همچنین نمایش شهر هوشمند از طریق AR، از برنامه های همراه اول برای حضور در این نمایشگاه بود.

 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • LinkedIn
 • Gmail

‎⁨اینترنت اشیا – همراه اول⁩

اما به گفته مسئولان همراه اول، ارائه این خدمات در شرایطی مقدور است که بازاری برای اینترنت اشیاء در کشور شکل بگیرد و تقاضایی در بیرون برای استفاده از آن وجود داشته باشد. از این رو مسئولان همراه اول بر آن شدند که تا با پشتیبانی از نمایشگاهی که پیشتر در محیط آکادمیک و دانشگاهی برگزار می‌شد آن را به محیط شهری کشانده و حالت عمومی‌تری بدان بدهند. امری که با استقبال شهرداری تهران، و در راستای سیاست کلی دولت در تکمیل پروژه دولت الکترونیک و به تبع آن شهر الکترونیک روبرو شد.
همراه اول همچینین در اقدامی جالب توجه از شرکت نوکیا دعوت کرده بود تا با فرستادن سخنرانان تخصصی خود به انتقال تجربیات این شرکت به شرکت‌های ایرانی و بازکردن راه تعامل جهانی میان فعالان ایرانی و سایر نقاط دنیا به این صنعت نوپا در ایران یاری رسانند.
حضور وزیر نمایشگاه را جدی کرد
بسیاری از غرفه‌داران از بازدید محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، بسیار راضی بودند و معتقد بودند که این حضور به دیده شدن هرچه بیشتر نمایشگاه یاری می‌رساند.
آذری جهرمی در بازدید از نمایشگاه در صحبت‌های خود با اشاره به اینکه سه ضلعی «اینترنت اشیا»، «هوش مصنوعی» و «کلان داده‌ ها» در حال شکل دادن یک تحول بزرگ در دنیا تحت عنوان اقتصاد دیجیتال هستند و نتایج آن تحت عنوان انقلاب صنعتی از آن یاد می‌ شود، گفت: توجه ویژه به این عرصه و تلاش برای به کارگیری از توان داخلی برای پیشرفت در این عرصه اولویتی است که حاکمیت ها باید به آن توجه کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه خاطرنشان کرد: نیروهای خلاق و توانمندی در داخل کشور وجود دارند که نمونه آنها در منطقه و دنیا کم است و این نیروها توان دارند که این فناوری را در داخل کشور ایجاد و توسعه دهند و بتوانند بازار داخل و منطقه را با این روند تصاحب کنند.
آذری جهرمی همچنین گفت: در چنین نشست‌هایی، شرکت‌ها می‌توانند با مرور وضعیت خود بفهمند در بخش تحولات دیجیتال در چه جایگاهی به نسبت رقبا قرار دارند و برگزاری نمایشگاه‌ ها و همایش‌ ها در حوزه تحولات دیجیتال همانند اینترنت اشیا کمک خوبی به فعالان این عرصه برای شناسایی ظرفیت‌های داخلی است. همچنین به لطف توسعه فراگیر نسل سوم و چهارم اینترنت موبایل، بستر برای انتقال اطلاعات و توسعه در حوزه تحولات دیجیتال فراهم شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین از غرفه همراه اول در این نمایشگاه بازدید کرد و از نزدیک با آخرین دستاوردهای این شرکت در حوزه هوشمندسازی و اینترنت اشیا آشنا شد.

یکی از غرفه داران در این راستا به ترابرد می‌گوید: اینکه وزیر ارتباطات از نمایشگاه بازدید می‌کند از یک سو وزن نمایشگاه را بالا برده و باعث جدی گرفتن مقوله اینترنت اشیاء در ایران می‌شود؛ و از سوی دیگر نشان از عزم این وزارتخانه برای توسعه این صنعت در کشور دارد.

اول مرغ باشد یا تخم مرغ؟

سومین نمایشگاه اینترنت اشیاء در محیط به مراتب بزرگ‌تر، با امکانات بیشتر و حضور پررنگ‌تر شرکت‌های فعال در حوزه صنایع مخابراتی و اینترنتی که طرح‌هایی برای ارائه به نمایگاه داشتند برگزار شد. اما نکته‌ای که یا گشت کوتاهی در نمایشگاه توجه را به خود جلب می‌کند این است که اولاً نمایشگاه آنچنان که باید و شاید مورد استقبال عمومی قرار نگرفته و دوم آنکه بیش از آنچه نمایشگاهی برای معرفی خدمات و طرح‌ها از طرق مختلف باشد، تنها محل اجتماع غرفه شرکتهایی است که در این زمینه فعالند.

 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • LinkedIn
 • Gmail

مرزها و کاربردهای اینترنت اشیا تا کجاست؟ بنظر می‌رسد حتی فهرست کردن این کاربردها نیاز به تصور قوی خلاقیت بالا دارد

یکی از مسئولان غرفه آیوتیک، که در واقع مرکز آموزشی فروم اینترنت اشیاء در کشور است در این رابطه به ترابرد می‌گوید: مسأله مرغ و تخم مرغ است. از یک سوء در بیرون بازار آنچنانی برای این مقوله وجود ندارد و از سوی دیگر مردم همچنان با مقوله اینترنت اشیاء ناآشنا هستند و طبیعی است که ابتدا باید در نمایشگاه‌های این‌چنینی شرکت‌ها برای معرفی خدمات و محصولات خود خلاقیت بیشتری به خرج دهند و امکانات بیشتری را به کار گیرند. اما از سوی دیگر آنها نیز به واسطه تعداد کم مخاطبان تمایل چندانی در خود نمی‌بینند؛ این نقیصه‌ای است که خود شرکت‌ها باید جبران کنند و برگزارکنندگان نمایشگاه تنها می‌توانند بستر لازم را فراهم کنند.

مسئول غرفه فناپ‌تلکام نیز به نکته جالبی اشاره می‌کند و می‌گوید:« بسیاری از شرکت‌هایی که اینجا حضور دارند در واقع میخواهند بگویند که ما توانایی اجرایی کردن فلان طرح و طراحی و تولید یا وارد کردن فلان تکنولوژی مرتبط را داریم و این به آن معنی نیست که در حال حاضر این طرح‌ها اجرایی شده است».

مسئولان همراه اول به عنوان مبتکر و پشتیبانی کننده اصلی این نمایشگاه نیز در این زمینه به ترابرد توضیحاتی ارائه دادند. مسئول این غرفه در نمایشگاه می‌گوید:«مقوله اینترنت اشیاء به شدت مقوله غریبی برای عموم مردم است. ما باید بازار این صنعت را ایجاد کنیم و این امر زمان‌بری است و کوشش بسیار می‌طلبد. در نخستین قدم همراه اول تلاش کرد تا نمایشگاه را از حالت دانشگاهی خارج و به محیط شهری و عمومی بکشاند. اما این کاستی هایی که برشمرده شد وجود دارند و باید برای نمایشگاه سال آینده برطرف شده و رونق بیشتری به نمایشگاه داد. امری که امیدواریم با تبلیغات بیشتر تا سال آینده و همکای رسانه‌ها محقق شود».

به نظر می‌رسد علی رغم تمام کاستی‌ها نمایشگاه امسال دست کم در عرصه تبلیغ اصل موضوع به نسبت دو دوره قبلی بسیار موفق بوده است؛ گرچه همچنان تا ایجاد بازار جدی و اقبال عمومی به اینترنت اشیاء در ایران راه درازی درپیش است و چنانچه برگزارکنندگان نمایشگاه و فروم اینترنت اشیاء در ایران چاره‌ای برای آن نیندیشند این مقوله بسیار کاربردی همچنان مهجور خواهد ماند.