نسیم سلطان بیگی برای ترابرد

ادغام دو شرکت پارس آنلاین و های‌وب خبری بود که در روزهای گذشته در حد خبر نماند و تبدیل به یک آتشفشان خبری شد. دو خانواده فاتح و میری بر سر یک میز نشستند و دست دوستی دادند و به یکباره تبدیل به یک بمب خبری شدند.

تصمیم‌گیری برای این ادغام ناگهانی و حضور یکپارچه شرکت‌های ارایه کننده خدمات اینترنت ثابت نظیر پارس‌آنلاین، های‌وب و آسیاتک با یک نام و نشان در پی افت شدید بازار این شرکت ها در جذب مشتری و نداشتن توان رقابت با شرکت مخابرات ایران و ناتوانی برای گسترش و توسعه بازار اینترنت ثابت صورت گرفته است.

در شرایطی که براساس آمارهای رسمی روزانه ۱۵ هزار مشترک خطوط اینترنت ثابت از دست می‌روند، این ادغام نمی‌تواند خیلی هم دور از ذهن باشد و در نهایت اتفاقی است که باید برای تمام FCPها بیفتد. در حال حاضر تنها بخش‌های FCP، دیتاسنتر و خدمات ماهواره‌ای پارس‌آنلاین به شرکت های‌وب واگذار شده است و بخش‌های VIOP و اینترنت اشیا به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

درحال حاضر ۱۷ شرکت دارنده پروانه FCP ارائه خدمات اینترنتی ثابت هستند و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به صورت ضمنی به شرکت هایی که موفق به ادغام در های وب شوند قول داده است که همراهی لازم را با آنها به عمل آورد تا شرایط رقابتی با شرکت مخابرات ایران پیدا کنند.

پس از آن بود که وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه مطبوعاتی و بازدید از نمایشگاه مطبوعات گفت که شرکت‌های آسیاتک و های‌وب با هم ادغام می شوند. به همین دلیل هم بود که احتمال ورود آسیاتک به این ادغام قوت گرفت و محمدعلی یوسفی زاده مدیرعامل شرکت آسیا تک در گفت‌وگویی در این باره گفت: «آسیاتک مذاکرات خودش را با های وب برای پیوستن به این ادغام آغاز کرده است.» اما در نهایت این مذاکرات نتوانست نتیجه‌ای مانند آنچه برای پارس آنلاین داشت را به همراه داشته باشد.

یوسفی‌زاده اعلام کرد که بعد از جلسات فشرده ادغام این شرکت با های وب و پارس آنلاین منتفی شده است. او دلیل به نتیجه نرسیدن مذاکرات را به مسايل ساختاری شرکت‌ها ارتباط داد و گفت: «از نظر ساختار داخلی تفاوت‌های زیادی با شرکت پارس آنلاین داشتیم و برای این شرکت (پارس آنلاین) اقدام سریع برای ادغام راحت تر از ما بود.»

یوسفی زاده با اعلام اینکه دو شرکت پارس آنلاین و های وب از شرکت های قابل احترام این بازار هستند تاکید کرد که در حال حاضر شرایط برای ادغام سه سه شرکت با یکدیگر فراهم نیست اما در آینده نزدیک آسیاتک طرح ادغام با شرکت‌های دیگر اینترنتی را بررسی خواهد کرد.
آسیاتک، در راه ماند
به نظر می‌رسد یکی از دلایل فراهم نبودن زمینه ادغام آسیاتک، ترکیب سهامداران این شرکت باشد. پارس آنلاین یک شرکت قدیمی در زمینه ارائه خدمات اینترنت ثابت و در عین حال یک شرکت خانوادگی است. برهمین اساس هم منافع مشترک بیشتر سهامداران این شرکت زمینه‌ساز ادغام سریع آنها با های وب که شرکتی دیگر با سهامدارانی از یک خانواده دیگر است را فراهم کرد. زمینه‌ای که در ترکیب سهامداران آسیاتک وجود ندارد.

علاوه بر این، شفاف نبودن مسائل مالی آسیاتک و بدهی ۲۲۰ میلیاردی این شرکت هم می‌تواند عامل بازدارند دیگری برای ادغام آن با های وب باشد. گفته‌های مجید زمانی، مدیرعامل مدیریت سرمایه کیان، بر این گمانه‌زنی‌ها مهر تایید زد. به گفته او «مذاکرات طرفین در خصوص ادغام های وب و آسیاتک در فضایی دوستانه و با حسن نیت طرفین انجام شد. معامله های وب و پارس آنلاین با این منطق انجام شده بود که طرفین سهامدار استراتژیک شرکت جدید های وب خواهند بود و قول دادند که از عرضه سهم شان در بازار بدون در نظر گرفتن منفعت شرکت و سهم های وب خودداری کنند. این نگاه نوید بوجود آمدن یک شرکت و یک سهم قوی در بازار را می دهد. آسیاتک این نگاه را نداشت. همین طور سوالات جدی راجع به کیفیت دارایی های آسیاتک وجود داشت که در نهایت نتوانستیم سهامدارانشان را برای رسیدن به یک راه حل بینابین قانع کنیم».

او اعلام کرد که به دلایل مختلف فنی و اقتصادی ادغام آسیاتک در های وب بعد از عرضه آسیاتک غیر ممکن است و هیأت مدیره های وب نیز تصمیم نهایی برای عدم ادغام با آسیاتک را گرفته است.
با این حال مدیرعامل آسیاتک هم بر این باور است که ادغام نشدن شرکت‌ها در شرایط فعلی بازار غیر ممکن است و تاکید کرده که برای توسعه و ارائه سرویس‌های بهتر شرکت‌ها باید با یکدگیر ادغام شوند. در حال حاضر و بعد از گذشت تقریبا یک و نیم سال هنوز این شرکت‌ها نتوانسته اند براساس تعهدات خود عمل کنند و در کل کشور تنها ۱۴ هزار پورت فیبر نوری واگذار شده است که این یعنی عدم توسعه اینترنت ثابت در کشور.

دو برابر شدن ارزش های وب در بورس

آنچه که همچنان در این میان ناروشن باقی مانده است، چگونگی پرداخت هزینه خرید پارس آنلاین توسط های وب است. عبدالله فاتح، مدیرعامل گروه شرکت‌های پارس آنلاین، در این باره گفت: «گمان می‌کنیم با خرید پارس آنلاین ارزش سهام های‌وب در بورس دو برابر می‌شود و این یعنی نقدینگی خوبی برای شرکت های‌وب ایجاد می‌شود که در نهایت می‌تواند هزینه‌های خرید شرکت پارس‌آنلاین را تامین کند.»

فاتح از حضورش به عنوان عضو هیات مدیره در شرکت های‌وب خبر داده و تصمیم‌گیری درباره اینکه از سال آینده برندی با نام پارس آنلاین وجود داشته باشد یا خیر را نیز بر عهده های‌وب گذاشته است. او هدف از این ادغام را ایجاد یک اپراتور ارتباط قدرتمند ملی و منطقه‌ای عنوان کرد و گفت: «با توجه به هزینه‌های بالایی که توسعه اینترنت ثابت خصوصا فیبرکشی به منازل برای شرکت‌های خصوصی به همراه دارد و از آنجا که امکان سرمایه‌گذاری در این بازار برای شرکت‌ها به صورت جداگانه فراهم نیست، در نتیجه تصمیم گرفتیم با شرکت های‌وب برای ادغام وارد مذاکره شویم.»

او معتقد است که حضور های‌وب در بورس و شفافیت عملکردی که این شرکت در بازار شرایط را برای این همگرایی مساعد کرد و در ادامه گفت: «پارس آنلاین تا آنجا که توان داشت در بازار ارتباطی کشور به صورت خانوادگی حضور داشت و از آنجا که صنعت ارتباطات کشور نیاز به رشد بیشتری دارد تصمیم به برداشتن این گام بزرگ گرفتیم. این اتفاق مسیر را برای جذب سرمایه های بیشتر و استفاده از تسهیلات بانکی ایرانی و خارجی را قطعا فراهم می کند.»

پای رگولاتوری هم در میان است

اما این پایان ماجرا نبود. بالاخره رگولاتوری (سازمان تنظیم مقررات رادیویی) هم وارد میدان شد و حمایت خود را از این ادغام اعلام کرد و از رفع موانع احتمالی ورود شرکت‌های FCP به بازار بورس یا ادغام آنها با یکدیگر خبر داد.

صادق عباسی شاهکوه، معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه رگولاتوری با اشاره به تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رویکرد کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در تدوین مقررات این حوزه برای کمک به بورسی شدن و ادغام شرکت‌ها گفت: «بورسی شدن شرکت‌ها به شفاف‌سازی امور آنها و جذب سرمایه کمک می‌کند و رگولاتوری نیز این آمادگی را دارد با تدوین مقررات جدید و یا اصلاح مقررات قبلی، وارد شدن شرکت‌ها به بورس و ادغام آنها با یکدیگر را تسهیل کند.» به گفته او اگر شرکت‌های دارنده پروانه در حوزه ارتباطات ثابت برای ادغام یا ورود به بورس با موانع مقرراتی مواجه شدند می‌توانند موانع قانونی و پیشنهادهای خود را برای رفع آنها به رگولاتوری ارسال کنند.

به نظر می‌رسد این ادغام از یک سو ابزاری برای سودآوری شرکت‌های اینترنت ثابت است و از سوی دیگر ابزاری است تا شرکت مخابرات ایران که تا چند ماه آینده تا تغییر در هیات مدیره مواجه می‌شود نتواند از زیر بار پروژه رساندن فیبر نوری و توسعه اینترنت ثابت در کشور شانه خالی کند و وجود یک رقبای جدی در بخش خصوصی تبدیل به موتور محرک شرکت مخابرات ایران شود.